Wydarzenia


CHINY: HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ NA HERBACIANYCH SZLAKACH

 

Historia i współczesność Chin na herbacianych szlakach, to serial, na który składa się 11 pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Każdy z odcinków jest odrębną całością.

Religia i natura, polityka i gospodarka, światowe dziedzictwo kulturowe i archaiczne wioski, fascynujące wydarzenia i codzienne zwyczajne życie zwykłych ludzi oraz intrygujące dzieje Państwa Środka zawarte są w serii filmów dokumentalnych China: The Past and Present.

Wszystkie tematy łączy kultura herbaty, fenomen chińskiej i światowej cywilizacji.

 

SUNRISE na Festiwalu

SUNRISE LTD uznany dostawca i dystrybutor herbaty z Chin zaprezentuje podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Herbaty część swojej bogatej oferty.

Produkty SUNRISE adresowane będą zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych.

 

 

INDIE: BLASK ŚWIATEŁ – PIĘKNO KOLORÓW

Wśród gości Festiwalu obecny będzie m. in. wieloletni wykładowca języka hindii na Uniwersytecie Jagiellońskim, inicjator powołania przed 18-stu laty Indyjsko – Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC) z siedzibą w Krakowie – Umesh Nautiyal.

 

IPCC – organizator wydarzeń kulturalnych: świąt Holi i Diwali, koncertów muzycznych, przeglądów filmowych, wystaw, warsztatów tanecznych – zaprezentuje się również podczas Festiwalu. Interesująco zapowiada się występ KAHANI DANCE GROUP

KULTURA INDONEZJI – SAHABAT znaczy PRZYJACIEL

Kultura i sztuka Indonezji fascynuje świat od wieków. Jej propagatorem w Polsce jest SAHABAT – Stowarzyszenie Polsko – Indonezyjskie. Indonezyjskich akcentów nie zabraknie również w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kultury Herbaty.

We współpracy z Ambasadą Indonezji w Polsce, specjalny program przygotowuje właśnie SAHABAT - Stowarzyszenie Polsko – Indonezyjskie, którego prezesem jest dr Daria Zozula.

MADAMA BUTTERFLY

Werystyczna opera Giacoma Pucciniego z 1904 roku nadal cieszy się popularnością i wypełnia sale. Historia młodego porucznika Pinkertona, zauroczonego kulturą orientu i piętnastoletniej gejszy Cho – cho – san nazywaną Butterfly wystawiana jest we wszystkich renomowanych operach świata.

Ta uniwersalna opowieść o nieszczęśliwej miłości, wojnie i przepaści dzielącej kulturę wschodu i zachodu zaprezentowana zostanie również uczestnikom Festiwalu Kultury Herbaty na Dużęj Scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. Początek godz. 18. sobota 13 października 2018 r. Obsada: Soliści, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Bassema Akiki.

 

JAPOŃSKI KLIMAT

W japoński klimat Festiwalu wprowadzi nas prezentacja przedmiotów użytkowych z prywatnych kolekcji. Wśród nich będą m.in. porcelanowe naczynia, kimona, pasy obi oraz lalki.
Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną i symboliczną rolę w zwyczajach japońskich. Lalki towarzyszą Japończykom od tysiącleci. Nie służą do zabawy lecz są świadectwem zmysłowości, wrażliwości i pracowitości mieszkańców kraju Kwitnącej Wiśni.

MEDYCYNA WSCHODU NA FESTIWALU

Taoizm, buddyzm i konfucjanizm oraz kultura herbaty i medycyna wschodu to podstawowe fundamenty, na których osadzona jest kultura Chin. Medycyna chińska towarzyszy mieszkańcom Państwa Środka od zarania dziejów, odkąd pojawił się znak chiński. Nwet dzisiaj recepty sprzed ponad 2500 lat są nadal aktualne i można je wykorzystać w leczeniu wielu chorób.

Wei Xiaohong ukończyła studia medyczne na Tongji Medical University w Wuhanie i uzyskała tytuł lekarza medycyny klasycznej. Po dwóch latach praktyki w szpitalu postanowiła zmodyfikować i rozszerzyć wykształcenie o akupunkturę. Odbyła studia podyplomowe z zakresu tradycyjnej medycyny chińskiej na Shanghai University of Traditional Chinese Medicine. 

Podczas Festiwalu Wei Xiachong  wygłosi wyklad na temat zastosowania akupunktury i akupresury a także masażu Gua Sha  w  leczeniu chorób, zwłaszcza bezsenności i stanów depresyjnych, zespołu menopauzy, zaburzeń hormonalnych i bezpłodności, zaburzeń trawiennych, przerostu prostaty oraz  zapalenia gruczołu krokowego a także przewlekłych stanów bólowych. Wykład w piątek 12 października br w godzinach  11.00 - 12.30 w Tearze Korez, Pl. Sejmu Śląskiego 2.

INSTYTUTY KONFUCJUSZA: WIEDZA i DOŚWIADCZENIE

Instytuty Konfucjusza to sieć organizacji non profit, których celem jest propagowanie kultury chińskiej i języka chińskiego. Patronem Instytutów rozsianych po świecie jest słynny mędrzec, nauczyciel i filozof Konfucjusz. Mistrz Kong żył w latach 551 – 479 p. n. e.
W Polsce pierwszy Instytut Konfucjusza utworzono w 2006 r. w Krakowie, przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Herbaty gościć będziemy m.in. przedstawicieli Instytutu Konfucjusza z Opola, panie Li Mengtong i Martę Pawłowską z Centrum Współpracy Polska – Chiny, specjalistę ds. międzynarodowych Politechniki Opolskiej.

BEIJING TONG REN TANG
JUŻ NIE ZDROWY ALE JESZCZE NIE CHORY

Beijing Tong Ren Tang (BTRT) ma bogatą, kilkusetletnią historię. Jest to najstarsza i najsłynniejsza firma zajmująca się medycyną chińską. Została założona przez nadwornego cesarskiego lekarza Yue Xianyang w Pekinie w 1669, w ósmym roku panowania cesarza Kanqxi z dynastii Qing. Szybko uzyskała status cesarskiej marki dynastii Qing i zachowała ten tytuł przez ponad 188 lat.
Beijing Tong Ren Tang w okresie 242 lat (1669 – 1911) dostarczało wiedzy i surowców niezbędnych dla utrzymania dobrego stanu zdrowia jedynie członkom dynastii panującej, by w XX. wieku stać się firmą oferującą swoje usługi całemu społeczeństwu.

Firma była pierwszym kandydatem, który został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa narodowego za krzewienie kultury Medycyny Chińskiej. Dziasiaj BTRT demonstruje piękno łączenia teorii i praktyki tradycyjnej medycyny chińskiej. Misją Firmy jest dbanie o zachowanie dobrego stanu zdrowia i życia jak największej liczby ludzi na całym świecie.

Tong Ren Tang zajmuje się pacjentem, który już nie jest zdrowy, ale jeszcze nie zachorował. Można oszacować, że odsetek ludzi, którzy znajdują się „pomiędzy”, czy „na granicy” owych stanów wynosi ok. 60-70% ogółu populacji. Stan pomiędzy zdrowiem a chorobą jest stopniowalny, dlatego ważne jest wychwycenie momentu, w którym jeszcze można pomóc. W Beijing Tong Ren Tang stawia się również nacisk na propagowanie zdrowego stylu życia, zgodnego z zaleceniami medycyny chińskiej.

Obecnie Grupa BTRT wytwarza ponad tysiąc medycznych produktów w różnych formach, jest właścicielem trzech spółek giełdowych i posiada ponad 1000 aptek w Chinach i za granicą.
Pod koniec 2012 roku liczba pacjentów firmy przekroczyła 20 milionów.

Podczas Festiwalu wykłady tematyczne w imieniu BTRT wygłoszą prezes Song Bo oraz dr Anna Li. Język wykładu angielski. Temat; Introduction to the fundamentals of Chinese Medecine. 12 października, piątek w godzinach 11 -12.Teatr Korez

HERBACIANE POLIFONIE Z TADEUSZEM WOŹNIAKIEM

Polifonie to cykl spotkań i dyskusji z udziałem najważniejszych postaci polskiej kultury. 12 października 2018 roku o 17.00 gościem Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach będzie Tadeusz Woźniak - muzyk, kompozytor, pieśniarz. Spotkanie poprowadzi Adam Rozlach. Podczas spotkania będzie możliwość posłuchania utworów artysty. Wstęp na spotkanie, podobnie jak i na pozostałe imprezy Festiwalu jest wolny.

Tadeusz Woźniak debiutował w 1966 roku. Ma w dorobku muzykę do kilkuset piosenek, blisko stu inscenizacji teatralnych, wielu przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich, filmów dokumentalnych i animowanych.
Skomponował m .in. muzykę do niemego filmu „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego z 1928. Zdigitalizowana kopia tego filmu została wydana przez Filmotekę Narodową w 2014 roku. Szerokiej publiczności jest znany m.in. dzięki serialowi TV „Plebania”, do którego napisał (i wykonał) piosenkę tytułową i oprawę muzyczną.
Tadeusz Woźniak był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał nagrody za muzykę do m.in. "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Romana Kordzińskiego, "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego w reż. Andrzeja Witkowskiego, "Mistrza i Małgorzaty" Michała Bułhakowa w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego, "Lata Muminków" Tove Janson w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego i oczywiście niezapomnianego "Zegarmistrza światła".
Artysta jest też odznaczony medalem "Gloria Artis" i "Złotym Medalem Zasługi". Uhonorowany nagrodą "Piękniejsza Polska” Prezydenta RP.