Partnerzy


Teatr Korez

 

Prywatny teatr Mirosława Neinerta z siedzibą w Katowicach przy pl. Sejmu Śląskiego, powstały w 1990 roku. Na scenie teatru odbywają się zarówno przedstawienia własne, występy gościnne jak i pokazy pozateatralne. Deski Teatru Korez to nie tylko przedstawienia, ale również wystawy fotograficzne, spotkania literackie, projekcje filmowe oraz inne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym. Jako pierwszy śląski teatr wystąpił w krakowskim Teatrze Starym.

Opera Śląska

 

Instytucja kultury samorządu województwa śląskiego została założona w czerwcu 1945 roku, a jej twórcą był światowej sławy śpiewak – Adam Didur. Działalność Opery Śląskiej to przede wszystkim produkcja i prezentacja tytułów z bieżącego repertuaru we własnej siedzibie oraz na scenach regionu, w kraju i za granicą.
Pierwszym spektaklem wystawionym przez bytomską Operę była „Halka” Stanisława Moniuszki, a jej dorobek to ponad 260 premier i prapremier oper, operetek i baletów. W bieżącym repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów i stale pojawiają się nowe pozycje – tylko w sezonie artystycznym 2017/2018 premierę miało 6 kolejnych spektakli.
Od 1979 roku Opera Śląska jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura promującego talenty młodych śpiewaków. Prowadzi także działalność wydawniczą (wydała m.in. album „Pół wieku Opery Śląskiej – 1945-2000”), fonograficzną (jako pierwszy polski teatr została uhonorowana „Złotą Płytą”, a później „Platynową Płytą” za nagranie opery G.Verdiego „Nabucco) i edukacyjną (m.in. poprzez warsztaty artystyczne i lekcje teatralne, a także spektakle skierowane do młodych widzów).