O Festiwalu


 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KULTURY HERBATY
INTERNATIONAL FESTIVAL OF TEA CULTURE

 

Od 11 do 13 października ( czwartek, piątek i sobota ) 2018 roku w Katowicach, w Teatrze Korez, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kultury Herbaty. To unikatowe wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona osób, którym bliskie są uniwersalne zasady kultury herbaty i dialogu międzykulturowego: instytucji, szkół wyższych i średnich, placówek naukowo badawczych, podmiotów gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz wszystkich miłośników herbaty czyli tak naprawdę każdego z nas. Impreza jest otwarta a wstęp wolny, od godziny 11.00 do 17.00

Impreza o wyjątkowych walorach poznawczych i edukacyjnych przybliża kulturę i zwyczaje Chin, Japonii, Indii, , Indonezji oraz wielu innych państw. W programie Festiwalu przewidziane są m.in. ceremonie parzenia herbaty, wykłady tematyczne z dziedziny medycyny wschodu, metody i techniki leczenia przegląd filmów dokumentalnych obejmujący 10 pełnometrażowych pozycji poświęconych kulturze herbaty, religii, historii i gospodarce Chin, seminaria tematyczne, pokazy sztuki parzenia herbaty ( Chiny – Japonia), prelekcje recitale i występy artystyczne. znanych artystów, wyjątkowa wystawa poświęconą kulturze japońskiej z uwzględnieniem przedmiotów użytkowych kultury herbaty z kolekcji Joanny i Andrzeja Babskich, prezentacyjne stoiska herbaciane.

Organizatorami Festiwalu są: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Stowarzyszenie Kultury Herbaty z siedzibą w Warszawie, European Film Group, Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Kultura Herbaty to jeden z podstawowych filarów kulturowych takich państw jak Japonia, Korea Południowa, Chiny, Wietnam, Indie a także innych krajów.. Jej elementarną częścią jest budowanie szacunku człowieka do człowieka oraz człowieka do natury.

Kultura herbaty niesie ze sobą przesłanki czystości i pokoju, pomaga w budowaniu harmonii w rodzinie, w społeczeństwie, pomiędzy państwami. Herbata sprzyja zawieraniu przyjaźni i jest wyrazem piękna. Formuje w nas samych poglądy na temat estetyki.

Dzisiaj herbatę pije się w 161 państwach a w 56 znajdują się pola uprawne herbacianych krzewów. Szeroko pojęta kultura herbaty we współczesnym świecie może być platforma dialogu i porozumienia międzykulturowego państw Wschodu i Zachodu.