Chiny: W cieniu Wielkiej Czerwonej Szaty


CHINY: W CIENIU WIELKIEJ CZERWONEJ SZATY - Historia trzech legendarnych herbat jest kanwą do pokazania unikatowych wartości kulturowych i przyrodniczych prowincji Fujian i Zhejiang, w południowo – wschodnich Chinach.


Góry Wuyi są obszarem na którym rośnie i wyrabia się ponad 800 różnorodnych odmian herbaty. Wśród nich znajduje się m.in. skalna Da Hong Pao, herbata cenniejsza od złota. Sześć, kilkusetletnich krzewów – matek tej odmiany rośnie nadal na kamiennym urwisku w miejscowości Jiulong Ke.

U podnóża gór rozciągają się wspaniałe plantacje. Wiele rodzin od pokoleń pracuje w tym nieskazitelnie czystym środowisku naturalnym, wiążąc swój los z liśćmi zielonego krzewu. Należy do nich również rodzina Liang, która zajmuje się wyrobem herbaty Lapsang Souchong. Herbaty, której smak przypomina mieszankę szkockiej whisky i kubańskiego cygara.

W miejscowości Longjing – Studnia Smoka, urzekają z kolei – podobnie jak w starożytnej stolicy Chin Hangzhou – wspaniałe herbaciane ogrody. Podczas marcowo – kwietniowych zbiorów do koszyków trafiają liście herbaty Longjing, najszlachetniejszej z chińskich herbat.

Przybliżając historię herbat autor w niekonwencjonalny sposób pokazuje także dzieje i portret socjologiczny społeczeństwa Państwa Środka. Całość uzupełniają ceremoniały związane z chińską kulturą herbaty.